Jdi na obsah Jdi na menu

1995 Sezóna 1944-95

Sezóna 1944-95

Před posledním utkáním loňské sezóny s HK, ve kterém jsme dávali sbohem 1.NHL, se nenechali zahanbit bafuňáři, kteří nechali udělat fanouškům šály. Těšili jsme se na ně a zklamání bylo veliké - pruhovaná zelenožlutá, ne jejímž jednom konci byl nápis a znak sezoos, na druhém konci pak název firmy na výrobu ponožek a šlapkáčů, která zmíněné šály vyráběla. Zmínka o klubu žádná. Tak jsme mohli nadále v hledišti vídat mimo těchto nepovedenců šály domácí výroby, příp. zahr. fotbalových klubů pochybné kvality. Nejsrandovnější nosil asi F., na jehož šále Man U byl panák do zelí s hráběmi ( měl vyjadřovat ďáááábla). Frajerem se tak stává borec s krásnou šálou Norwich City (žz), kde oba konce zdobí Union Jack. Je jasné, že úspěch v podobě postupu do ELH s sebou přináší i obrovský zájem o hokej. Několik starých výjezďáků, co zažilo neskutečné historky při výletech po krajském přeboru či 2.NHL, s kariérou fanoušků končí s odůvodněním, že se nebudou na Lapači dohadovat o flek s někým, kdo je tam poprvé. Nakolik se jednalo o pózu, vědí jen oni sami, pravdou zůstává, že někdy buranství jen kvetlo, tak je to však všude na světě. 1. kolo se jede na Hanou, výjezd popsán níže. Natěšený vsetínský fanoušek se dočkává ve 2. kole, kdy zejména srdce VSE hráčů přináší bod s Pardubicemi. Remízy jsou zakleté, neboť se tak stává i v dalších domácích zápasech. V úvodních kolech vyztužuje obranu Měsíček, což je počin více než moc dobrý. Atmosféra na Lapači je úžasná, i když se repertoár skládá z pár chorálů a několika pokřiků. Když však řvou tisíce lidí, zní dobře i Vysoký Japonec. Po utkání na Spartě končí Raděvič a VSE se těší na 1. soutěžní zápas se Zlínem. Ti nás zpraží 6:2 a po prohře v Jihlavě 3:2 je zle. Teprve v 11. kole se dočkáváme domácího vítězství, a to nad LIT 5:2. Kolo poté začíná 2. čtvrtina soutěže a VSE hostí v historicky prvním utkání vysílaným z Lapače TV mistra z Olomouce, se kterou přijíždí i asi 20 fans. S některými z nich klábosíme a divíme se jejich uvážování o tom, zdali je napadneme jako první apod. Nikdo na ně neútočí, ve famózní atmosféře vítězíme góly Tomka 2:O. V kanadsko americké NHL začíná díky stávce výluka a v PAR pomáhá k výhře 6:3 i posila Beránek. Zařazuje se na levé křídlo elitní formace a lajna Tomek, Vlach, Beránek předvádí na ledě věci do té doby nám utajené. V 16. kole asistuje u remízy ve VIT 500 VSE, proběhne pár potyček s černými podvíčky a na led letí lahváč, což má mediální ohlas. Odvetu ve Zlíně sleduje přes 8000 lidí a vidí krásný hokej s remízou 3:3. VSE je jistě třetina. 2. část soutěže končí VSE na 2. místě. V play-off nás čeká Litvínov a po úvodní výhře 3:0 prohrává VSE ve 2. zápase po 2 třetinách 0:2. Zde je potřeba smeknout a zhluboka se poklonit vsetínským fans, neboť se opakuje situace z před 4 lety ze zápasu s Havířovem. Sezení vstává a 6000 v dobrém slova smyslu šílených fanoušků dohání hráče k obratu na 4:2. V LIT 3:6 a 5:1, čímž jsme v semifinále s ČB. 1. utkání vítězíme 3:1 a celá hala zpívá. ( Autor článku se zlije a 2. den ve škole má problém podívat se z první lavice na plátno nad sebou, kde učitel promítá diapozitivy z meotaru. O 2 týdny později se poznává v Mladém Světě i s několika dalšími fanoušky, jelikož zápas navštívili reportéři z onoho časopisu.) 2. zápas rozhoduje v prodloužení stylově Tonda Stavjaňa, když obkrouží celé utočné pásmo a zavěsí. Do Budějic je vypraven díky místnímu podnikateli bus zdarma pro fanoušky, kteří vidí Tomkův velký zápas a výhru 4:2. A tak jdeme do finále, poslední tóny zní... Se Zlínem rychle střízlivíme, když po 2 třetinách svítí na tabuli stav 0:6! Vsetínský fanoušek však opět ukázal charakter a celo třetí třetinu zpívá a skanduje. Hráči snižují na 3:6. Druhý zápas máme nůž na krku a match ( 2:1 ) rozhoduje hráč, kterému to tribuny přejí snad nejvíce - Luboš Jenáček. Ve Zlíně, kde si domácí publikum finále vůbec nezaslouží, protože hráči Vsetína mají domácí prostředí, na což v novinách upozorňuje i prezident zlínského klubu Ondík, řádí Sršeň jak černá ruka a Čechmánek chytá jako nikdy, díky čemuž vítězíme 4:2 a máme mečbol. Sestava se ustálila na Stavjaňa, Augusta, Tomek, Vlach, Barus - Pavelec, Jaškin, Mařák, Galkin, Sršeň a Tichý, Měsíček, Smeták, Stantien, Jenáček V posledním utkání sezony vedeme 1:0, když domácí mazlíček Pepík Štraub z metrového ofsajdu vyrovnává. V tomto okamžiku se probouzí i zlínští spící diváci a zahazují led odpadky. V prodloužení v 18. vteřině rozhoduje kapitán Vlach, vsetínský kotel to pochopí snad po vteřině a začíná různě komíhat, kdy člověk je někde a najednou o 7 mtrů jinde. Doma na Vsetíně začíná karneval a MISTRY vyhlíží nadupaný Lapač. Titul slaví i náhradníci Ivo Pešat, Dan Vrla či Mira Stavjaňa, kteří pamatují ještě druhou národní ligu a právem se zařazují mezi legendy klubu. Šálami jsme začali, i jimi skončíme - v Rakousku se objednávají šály, za které se nmusíme stydět, mají však jednu gramatickou chybu ( nikoli však dramatickou ) - je na nich napsáno VSETíN - MISTR EXTRALIGI - a stávají se cenným sběratelským kouskem -RST-